A hitelprogram célja az energiaátmenet felgyorsítása, a kibocsátásmentes közlekedéshez szükséges infrastruktúra támogatása, nyilvánosan hozzáférhető elektromos töltőpontok létesítésének elősegítése elsősorban, de nem kizárólag az ország azon térségeiben, ahol jelenleg alacsony az e-mobilitás elterjedtsége.
A beruházás révén hatékony (gyors) elektromos gépjárműtöltést lehetővé tevő elektromos töltőinfrastruktúra jöhet létre, amely hozzájárul az országos lefedettség kalakításának folyamatáshoz.
A hitelprogram keretösszege 28 milliárd forint.
Az augusztusban induló kiírásra olyan vállalkozások jelentkezhetnek majd, amelyek elektromos töltőállomás üzemeltetői engedéllyel rendelkeznek. A pályázóknak legalább egy e-töltőállomás létesítésére kell vállalást tenniük a töltőpontokkal kevésbé ellátott járások egyikében. Vállalkozásonként minimum 100 millió és legfeljebb 6 milliárd forint forrás nyerhető el, alapesetben 15 éves futamidejű, kedvezményes hitelként, amelyet legalább 10 százaléknyi önerővel kell kiegészíteni.
Tehát az új töltőállomások telepítéséhez vagy bővítéséhez tapasztalattal rendelkező cégeket várnak, amelyek kamatmentes (0%-os) hitelt, vagy vissza nem térítendő támogatást kapnak a 28 milliárdos összegből.
Az elszámolható költségek köre a következő:
- elektromos töltőberendezés beszerzése (kötelező tevékenység);
- közvetlen villamosenergia-hálózati csatlakozási díj;
- töltőhely kialakításához közvetlenül kapcsolódó költségek (tervezés, parkoló kialakítása/felfestése, táblák legyártása, elhelyezése, betonozási munkák stb.);
- megújuló villamosenergia-termelő kapacitás telepítése és visszwatt védelem kialakítása;
- villamosenergia-tároló telepítése.
Az alábbi fajlagos maximális nettó elszámolható költségek kerülnek meghatározásra, melyeket nem haladhat meg a támogatás összege:
- elektromos töltőberendezések beszerzési költsége: 200.000 Ft/kW
- elektromos töltőberendezések tervezési és beépítési költsége: 200.000 Ft/kW
- villamosenergia-tároló: 350.000 Ft/kWh
- napelem: 630.000 Ft/ kW
Vissza nem térítendő támogatás abban az esetben adható, ha
- a projektben tervezett töltőállomás priorizált járásban létesül, vagy
- villamosenergia-tárolóval és/vagy megújuló villamosenergia-termelő egységgel lesz felszerelve (ún. Hub-típusú), vagy
- a hazai TEN-T hálózat mentén helyezkedik el és nehézgépjármű töltésére alkalmas.
A támogatásból épített vagy bővített töltőállomások minden töltőpontjának képesnek kell lennie intelligens töltésre. Kötelezően biztosítani kell az elektronikus fizetés lehetőségét. A kölcsönszerződéseket legkésőbb 2026 április végéig meg kell kötni, a projektek fizikai befejezésének határideje 2027. november 1-je.
A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat itt várják.
További információért, tanácsadásért töltse ki a kapcsolatfelvételi űrlapunkat.