Váltsd valóra terveidet a Demján Sándor Program pályázataival!

Váltsd valóra terveidet a Demján Sándor Program pályázataival!

Via Credit
2024. december 5. 10:01
A Demján Sándor Program (DSP) keretében a kormány látványos programot indít a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k) beruházásainak és versenyképességének támogatására.

A program célja, hogy a mikrovállalkozásokból kisvállalkozások, a kisvállalkozásokból pedig közepes méretű vállalkozások váljanak, valamint elősegítse a belföldi piacról a nemzetközi piacokra történő kilépést.

Ebből az következik, hogy főleg kisebb összegű mikro-kis-közép méretet megcélzó pályázati kiírások lesznek – várhatóan. A részletek még csak most kezdenek csepegni, és a címek vagy rövid leírások alapján a pályázatokban jártas szereplők már elég jól ki tudják következtetni annak várható tartalmát.

Várható pályázatok listája:

  1. A KKV-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram – ugyan nem vissza nem térítendő támogatás, de ígéretes: 200 millió forint befektetést kaphat a társaság 6 évre, 5% kamat mellett, amivel 1% tulajdonrészről kell lemondjon a visszafizetésig. A részletek úgyis majd a szerződéses feltételekből kiderülnek, de minden bizonnyal fedezet nélküli tőkéről lesz szó, máskülönben egyenértékű lenne egy hitellel.
  2. A KKV-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program5-200 millió forint közötti támogatás 50% intenzitás mellett, ez természetesen vissza nem térítendő, így sokkal kedvezőbbnek tűnhet elsőre a tőkeprogramnál. Persze a részletek még kidolgozás alatt vannak. Illetve izgalmas kérdés, hogy mennyi KKV fog tudni részesedni a támogatásból, mert most erre nagy szükség van. A jelentkezői szám többezres lesz, 100 milliárd forint erre a programra nagyon kevés lesz, 200 milliárd forint támogatást is elég könnyen fog felszívni az amúgy évek óta értelmes beruházási pályázatra váró KKV szektor. Talán 300 milliárd forint lejegyzése egy forduló alatt elfogyhat, de valahol itt van a határ. Érdemes legalább kétszakaszos kiírásban gondolkodni, így nem kell senkinek fejvesztve rohannia árajánlatokért. Az 1+1 program így elsőre jól hangzik, de sok múlik az értékelési paramétereken, azaz bárki bármennyit kérhet? Vagy esetleg a statisztikai létszámhoz kötik? Árbevételhez? Saját tőkéhez? Ezeknek kombinációja? Túl sok a kérdés.
  3. A KKV-s hitelprogramok – sokféle, változatos hitelek lesznek, kb. minden célra. A fő kérdés, hogy mi a fedezet a hitelek mögé és mennyi a kamat? Ha jó számokat ad a DSP, akkor versenyképes termékről lesz szó. Igaz a preferenciája a KKV-nak először a támogatások lesznek.
    1. Exportélénkítő hitelprogram: itt a korábbi EXIM-es hitelekre kell gondolni, a piacinál alacsonyabb kamat olyan cégeknek, akik exportálnak vagy fognak exportálni. Részletek még nincsenek.
    2. Kifektetési hitel és tőke: A KKV-k arra kapnak kedvező kondíciókkal hitelt vagy tőkebefektetést, hogy Magyarországon kívül valósítsanak meg beruházást, cégfelvásárlást, cégépítést, azaz erősödjön a KKV-k nemzetközi jelenléte.
    3. Széchényi Kártya Program: Talán nem kell bemutatni, a változás pozitív irányba halad, a kamat most már csak 3,5% a beruházási hiteleknél, a többi terméknél marad az 5%.
  4. A DSP programhoz került besorolásra a GINOP Plusz és DIMOP Plusz pályázati programok KKV-kat támogató része. Külön összefoglalót is megér, hogy most mi is található benne. Valóban számos nagyon jó kiírással lehet találkozni már most és az embereknek picit ambivalens érzést is okoz, hogy ezek a programok hol voltak az elmúlt két évben?! Gyakorlatilag egy éven belül kell megpályázni a hét éves pályázati ciklus pályázatainak jelentős részét.

Ami ezután jön, hogy folyamatosan készítjük az összefoglalókat, mert könnyen előfordulhat, hogy egyidőben, akár 8-10 vissza nem térítendő pályázaton is lehet indulni, emellett még kínálkozik 4-5 féle olyan pályázati konstrukció, ami visszatérítendő támogatást nyújt. A pályázatok jók, az intézkedések jók, a feltételek jók, így 2025-ben sok lehetőség lesz, ezeknek egy része már ma is elérhető!

Miért fontos ez a program?

A Demján Sándor Program átfogó támogatási rendszerével a hazai KKV-k modernizációját és versenyképességét segíti elő, miközben új munkahelyeket teremt és ösztönzi a fenntartható gazdasági növekedést. A különböző pályázati és hitelkonstrukciók révén a vállalkozások rugalmasan választhatnak az igényeikhez leginkább illeszkedő lehetőségek közül.

A pályázati részletek folyamatosan frissülnek, ezért érdemes figyelemmel kísérni az aktuális kiírásokat. A program célja, hogy 2025-ben széleskörű lehetőségeket biztosítson a magyar KKV-szektor számára, megerősítve annak hazai és nemzetközi pozícióit.

További információért, tanácsadásért töltse ki a kapcsolatfelvételi űrlapunkat.

Kép forrása: https://mkik.hu/tokeprogram

Kérdése van? Elakadt?
Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Legyen naprakész a pályázati lehetőségekről!
Igénybe venné szolgáltatásunkat?