Mennyien fognak pályázatot beadni?
Az előregisztráltak száma elérte a 6500-at, bár biztos sokan lesznek, akik nem adnak be pályázatot. Erre pontos statisztika nincs, tapasztalati úton lehet becsülni. A lemorzsolódást erősíti, hogy a múlt hét elég rázós volt a felület töltését illetően, illetve sok olyan regisztráció is lehet, amit benyújtási szándéktól függetlenül végeztek el. Ezeket mind figyelembe véve a regisztráltak 20-25%-a bizonyára nem fog pályázatot beadni, de ez a szám akár nagyobb is lehet.
Ha így nézzük, akkor azért 4-5 ezer pályázat beadásra fog kerülni.
A nagy lendületben kevésbé tűnhetett fel, de több kisebb-nagyobb változtatás is történt a pályázati felhívásban. A korábban több fordulóra tervezett pályázat most már csak egy leadási határidőssé vált. Ez üzenetértékű a kiíró részéről, hiszen – a sok potenciális jelentkező miatt – már ő sem látja reálisnak a következő beadási fordulót.
Mekkora is lesz a túljegyzés?
A túljegyzés egyértelmű lesz, a kérdés a mértéke. Ehhez viszont becsülni kellene egy várható támogatási igényt az összes pályázótól. Semmi értelme statisztikákra alapozni, nem leszünk közelebb a józan ész diktálta mértékekhez. A támogatás teteje 200 millió forint, alja 5 millió. Sokan lesznek, akik a maximumra jelentkeznek és sokan, akik a minimumra. Az átlagos igény ettől függetlenül - különösen a laza belépési feltételek miatt - talán 60-100 millió közé tehető majd.
Az eredeti, még módosítás előtti felhívás szerint kétszeres túljegyzésnél a kiíró felfüggeszti a kérelmek benyújtását. Ez azonban az új módosítás hatására időkorlátossá változott. Azaz január 23-án 16 óráig bármennyi kérelem beérkezhet, nincs idő előtti felfüggesztés. Amikor 4-5 ezer cég 60-100 milliós igénnyel jelentkezik, akkor az igényelt támogatás 300-500 milliárd forint közé tehető. A tízszeres túljegyzés talán túlzás és egy elméleti maximum, viszont a hatszoros annál hihetőbb.
Ki fog nyerni ekkor túljegyzésnél?
A felhívás szabályai szerint a beadott pályázatokat az általuk elért pontszámuk alapján csökkenő sorrendbe helyezik. A legtöbb pontszámot elérők mindaddig megkapják az igényelt támogatást, amíg a rendelkezésre álló keret ki nem merül. A kérdés, hogy hány pontot kell ehhez elérni, hogy biztosan nyerjen a pályázatunk?! 72. De ez is csak egy becslés, aminek alapját a pontozótábla képezi. Két típusú pontot lehet kapni, az egyik a hozott (megváltoztathatatlan) a másik pedig a projekt összetétele (alakítható). 65 pontot lehet a hozott adatokból szerezni és 35 pontot a projekttel kapcsolatos adatokra. A 65 pontot nehéz hozni, mert sok helyen lehet pontot veszíteni, de azt el lehet már most mondani, hogy egy jó paraméterekkel rendelkező tudatos pályázó a 65-ből el fog érni 37-42 pontot (és ez jónak számít). A projekt alapú pontokból pedig a vállalások és a projekt méretének optimalizálása útján behúzza mind a 35-öt. Így jön ki a 72 pontos küszöb.
Aki nyerni akar, annak az alábbiakat biztosan meg kell tennie:
i) a saját tőke arányos beruházásnál alakítsa úgy, hogy a 10 pontot megkapja;
ii) az EBITDA arányos támogatásnál alakítsa úgy, hogy a 10 pontot megkapja;
iii) igényeljen tanácsadást, IT-t és megújulós fejlesztést, ezekért 5-5-5 pont jár.
Ha ezeknél jelentős a pontvesztés és a hozott pontokkal nem tudja ellensúlyozni, úgy rizikóssá válik a projekt nyertessége.
Mi történik, ha elfogy a felkínált 48 milliárd?
Az utoljára módosított felhívásból kiolvasható, hogy ez lesz az egyetlen forduló és mindenki a keret kimerülésére számít. Az is egyértelmű, hogy jelentős túljegyzés lesz és sok olyan pályázónak nem fog jutni a keretből, akik erős pontszámmal rendelkeznek és a vonal alatt maradnak. Ha a számok oldaláról nézzük, akkor lesz majd 500-1.000 közötti nyertes és lehet akár 2.000-3.500 közötti csalódott pályázó. Nos, miután ez az év a pályázatokról fog szólni a legkézenfekvőbb, hogy a keretet megemelik mondjuk 200 milliárd forintra – láttunk már ilyet – és máris megfordult az arány. Az 1+1-nek nincs alternatívája, mert bármely más elérhető GINOP vagy DIMOP teljesen más célokat szolgál, jelenleg nincsen más klasszikus beruházási pályázat.