Mi az 50 és mi a 15?
A programstratégiában 50 milliárddal jelenik meg a KKV-kat támogató, tavalyi pályázatnak a folytatása, illetve 15 milliárd forintos keretösszeggel egy új konstrukció, ami a nagyvállalatoknak szól majd.
Mikor jelennek meg a kiírások?
A KKV Fókuszterületi kiírás elég gyorsan, akár már márciusban is kiírásra kerülhet, hiszen az előző kör jól vizsgázott. A megjelenéssel vélhetően meg kell várni a tavalyi kör második fordulójának eredményhirdetését, bár a kettő téma nem függ egymástól. Inkább a szabad erőforrások miatt célszerű csak. Ami a nyerési statisztikából látszódik, hogy a keret sokáig nyitva lesz, hiszen a nyerési ráta 25%-os, azaz 4 jelentkezőből 1 kap támogatást.
A nagyvállalatira talán picit még várni kell, hiszen az egy új konstrukció lesz, igaz, viselni fogja a KKV alaptulajdonságait, de az első félévben várhatóan megjelenik (spekuláció korábbi tapasztalat alapján).
Kik pályázathatnak?
2023-hoz képest az idei évben külön keretet határoztak meg a KKV-k (50 mrd Ft) és a nagyvállalatok (15 mrd Ft) részére. Az elvárások hasonlóak lesznek az idei évben is, mint tavaly:
- legalább 15 fő statisztikai létszám (legutolsó lezárt üzleti lezárt év), emiatt kis-közép-, és nagyvállalatokat várnak
- az elmúlt 3 lezárt üzleti évben jóváhagyott osztalékok összege nem haladhatja meg az ugyanezen 3 üzleti évben elért adózott eredmények, valamint az ezen 3 évet megelőző utolsó üzleti év eredménytartaléka összegének 50%-át.
- magyarországi megvalósítási helyszín
- a kiindulási szint legalább TRL4, a befejezést követő 24 hónapon belül el kell érni a TRL9
Kutató-tudásközvetítő szervezetek önállóan nem pályázathatnak, konzorciumi partnerként viszont bevonhatóak.
„A” alprogram esetén önállóan vagy konzorciumban lehet pályázni, a konzorcium legfeljebb 3 tagú lehet. „B” alprogram esetén a vállalkozásoknak kutató-tudásközvetítő szervezetekkel kell konzorciumot alkotniuk, mely szintén legfeljebb 3 tagú lehet.
Mekkora keretre lehet pályázni?
Véleményünk szerint változatlanul minimum 400, maximum 800 millió forint támogatásra lehet pályázni az „A” és „B” alprogram esetén is.
Mik az idei fókuszterületek?
Az idei fókuszterületekben nem lesz változás, ezek a következőek:
- Az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek támogatása
- A gazdaság zöld átmenetének és a körforgásos gazdaság kialakításának támogatása
- A gazdaság és társadalom digitális átmenetének támogatása
- Egyéb támogatható tevékenységek
Előző blogbejegyzésünk alkalmával hosszan részleteztük a fókuszterületekről a hasznos tudnivalónkat, melyről itt olvashat. A fókuszterületi megfelelés a nyertesség kulcsmomentuma, nem lehet elsiklani mellette.
Mennyi idő lehet a projekt időtartama?
A megvalósítási időszak 24 hónap. Az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek fókuszterület esetén a megvalósítási időszak 24 hónap vagy 36 hónap. A fenntartási időszak 24 hónap (amennyiben van regionális beruházási támogatás – eszközbeszerzés –, úgy 36 hónap).
Mit lehet elszámolni?
- Bérköltség
- Bérjárulék
- Eszközbeszerzés
- Immateriális javak
- Szolgáltatások
- Anyagköltség
- Átálány költségek (pl. rezsi)
A fenti költségek intenzitása attól függ, hogy alkalmazott (ipari) kutatás vagy kísérleti fejlesztés sorra kerül, illetve a vállalat méretétől:
Cégméret | alkalmazott (ipari) kutatás | kísérleti fejlesztés |
Kisvállalkozás | 80% | 60% |
Középvállalkozás | 75% | 50% |
Nagyvállalkozás | 65% | 40% |
Mik a kötelező vállalások?
Mivel az NKFIH megköveteli a magasabb minőségű projekteket, ezért kötelező vállalásokat is elvárnak a pályázókkal szemben, amik az alábbiak:
- Árbevétel vállalása: KFI tevékenység eredményéből származó árbevétel eléri a támogatási összeg legalább 30%-át
- TRL szint vállalás: Projekt eredményeként létrejövő termék, technológia vagy szolgáltatás a megvalósítási idő végére eléri minimum a TRL 7-es szintet, a projekt fizikai befejezését követő maximum 24 hónap alatt pedig a TRL 9-es szintet
- Oltalom vállalása: Szabadalmi előírások szerinti vállalás teljesítése.
Mik a következő lépések?
- jogosultsági kritériumok ellenőrzése a tavalyi kiírás alapján;
- ötlet validálása a fókuszterületek alapján;
- pályázat szakmai kidolgozásának megkezdése már most, hiszen több hónap is lehet mire elkészül;
- a végleges feltételek megjelenését követően aktualizálás és határidőre beadás.
További információért, tanácsadásért töltse ki a kapcsolatfelvételi űrlapunkat.